Człowiek mówi 7 razy szybciej niż pisze…. więc dyktuj

Nowoczesne metody przekazu umożliwiły przesyłanie informacji, korespondencji czy dokumentu w czasie kilku sekund nawet na drugi koniec świata. Nie wyobrażamy sobie nowoczesnego, sprawnie funkcjonującego biura bez faxu, modemu, kopiarki czy internetu. Każda możliwość oszczędzania czasu i ułatwiania sobie życia w pracy jest powodem do poważnych inwestycji w firmie. Jednocześnie łatwo zapominamy, że przygotowanie materiałów, które możemy szybko przekazać, zabiera tak wiele czasu. Mówimy siedem razy szybciej niż piszemy.

Trudno uwierzyć, że człowiek dostrzegł ten fakt niedawno i dopiero teraz wykorzystuje go w pracy. Metoda dyktowania znajduje zastosowanie przy tworzeniu korespondencji. Ale nie tylko. To zaledwie cząstka możliwości, pod warunkiem, że korzystamy z najnowocześniejszych urządzeń dyktafonowo-transkrypcyjnych. Chociaż nasze życie nabrało ogromnego tempa, wciąż wiele czasu można wykorzystać efektywniej. Stojąc w „korku”, jadąc pociągiem lub czekając w jakiejś kolejce, niejedna osoba myślami jest w pracy. Przychodzą nam do głowy dobre pomysły, układamy harmonogram spotkań czy spraw do załatwienia. Niestety, zdarza się, że po przyjściu do pracy pomysły wylecą z głowy a odtwarzanie ich zajmuje wiele czasu. A przecież wszystkie sprawy można podyktować na dyktafon. Nowoczesne, cyfrowe dyktafony Philips posiadają dużą pojemność pamięci, dzięki czemu nie trzeba martwić się, że w pewnym momencie zabraknie miejsca na nośniku. Możliwość przesyłania pliku dźwiękowego przez internet pozwala na szybki przepływ informacji niezależnie od miejsca w którym jesteśmy. Opisując metodę dyktowania nie mozna zapomnieć o indeksacji. Nie wszystkie informacje są jednakowo pilne. Osoba dyktująca o tym wie ale skąd ma to wiedzieć sekretarka która otrzymała kilka podyktowanych dokumentów beż żadnych dodatkowych informacji? Pomocny będzie system elektronicznych indeksów, którymi można oznaczyć każdy dokument. Dzięki temu jest pewność, że sprawy pilne zostaną załatwione w pierwszej kolejności.

Mowa jest najbardziej naturalnym sposobem komunikowania się ludzi. Warto ułatwiać sobie życie. Zamiast pisać, zdecydowanie szybciej i wygodniej jest dyktować. Zwłaszcza, że na mrozie czy podczas deszczu, zapisanie informacji jest kłopotliwe. Dyktafon posiada funkcję aktywowania głosem. Wystarczy schować go do kieszeni, uruchomić tę funkcję i można śmiało zapomnieć o jego istnieniu. Sam się włączy kiedy dyktujemy, sam się wyłączy kiedy zapada cisza. Tak niewiele trzeba aby ułatwić sobie życie. A pamiętajmy, że Philips posiada w ofercie również rozwiązania wspomagające przepisywanie podyktowanych tekstów. Zapraszamy do działu gdzie są zestawy transkrypcyjne.

← powrót